lt. 01, 2016
wiktor
2 komentarze
11198

5 czynności, które sprawią, że staniesz się mistrzem odręcznych wizualizacji.

Często dostaje od was pytania jak nauczyć się techniki rysowania jaką prezentuję w swoich projektach.
1. RYSUJ, RYSUJ I JESZCZE RAZ RYSUJ.

Rysuj wszędzie. Czekając w kawiarni na serwetce czy na czystym fragmencie gazety. Zainwestowany czas poprawi Twoją technikę.
Najlepiej będzie jeśli wyposażysz się w niewielki szkicownik. Rejestruj w nim inspirujące rzeczy, które zaobserwujesz dookoła siebie. To trochę jak medytacja. Zamiast zagłębiać się w myślach siedząc w parku, spójrz ile detali ma kora drzew, jak układają się gałęzie i jak rzucają cienie. Świat roślin jest fascynujący.
Raz w tygodniu spróbuj zmierzyć się z większym formatem. Na początek wrzuć na deskę format a3. Co miesiąc zwiększaj jego wielkość. Takie ćwiczenia spowodują, że się rozrysujesz. Mały format rysunku nie ćwiczy Twoich zdolności manualnych. Przy większej kartce jesteś zmuszony do tego, żeby robić odejście, które da ci ogląd na całą kompozycję rysunku. Złapiesz odpowiedni dystans.
Dla mnie największym wyzwaniem było rysowanie roślin. Wyobraź sobie, że jeszcze na studiach ich rysowanie było dla mnie koszmarem. Dosłownie, jeszcze zanim zacząłem rysować, bolała mnie ręka:) Podjąłem więc kroki zaradcze. Raz w tygodniu rysowałem sylwety drzew, krzewów i kwiatów. Pomogło. Teraz rysowanie ogrodu to dla mnie czysta przyjemność.

2. UŻYWAJ INTELIGENTNIE 3D.

Tak, w wielu finalnych wizualizacjach posiłkuję się wizkami, które przeszły przez program 3d.
Jeden dzień spędzam na modelowaniu całości ogrodu. Drukuję perspektywę. Wrzucam wydruk pod kalkę i tworzę zielone krajobrazy. Renderowanie zajmuje piekielnie dużo czasu.
Rysując zaoszczędzam przynajmniej 3 dni spędzone przed komputerem. Co najlepsze, często rysuję w parku, w ogrodzie czy kawiarni.
Biuro? Jakie biuro!

3. NAJPIERW CZERŃ I BIEL.

Jak w kolorowankach, narysuj sobie obrys. Wypełnij kreskami. Zróżnicuj czernie i biele. Rysuj tak długo aż będziesz zadowolony z czarno-białego szkicu w takim stopniu, że mógłbyś z powodzeniem pokazać go klientowi. Używam cienkopisów firmy Faber Castel. Są odporne na wodę i łatwo ścierają się z kalki gumką.

4. KOLORUJ.

Jeśli zdecydujesz się na kolorowe wizki(są zdecydowanie lepiej odbierane przez klientów), na początek spróbuj zminimalizować ilość barw. Kilka lat temu wszystkie moje rysunki były utrzymane w jednej tonacji. Były bezpieczne. jednak nie oddawały całej gammy kolorystycznej jaka może zaistnieć w ogrodzie. Bezpieczeństwo barw wynikało z mojego strachu przed popsuciem swojej pracy. Po jakimś czasie, jak już poczujesz się pewniej w swojej kolorystyce zaryzykuj i dodaj nowy akcent, w postaci mocniejszego koloru, w proporcji mocny 1- reszta- 9.
Do swoich szkiców używam kredek akwarelowych różnych firm.

5. ODWAŻNIE ŻONGLUJ STYLAMI.

Eksperymentuj tak długo, aż poczujesz, że płynnie przemieszczasz się pomiędzy różnymi stylami. Doprowadzi to Ciebie do stworzenia własnego charakteru rysunków, które będziesz mógł dostosować do stylu ogrodu, czy swojego humoru danego dnia:).
Poniżej możesz zobaczyć zmiany w moim stylu.

Kategoria

2 komentarze

Literattka
Jan 01, 1970

Kompletnie nie moja tematyka a wciągnęłam się w czytanie;) Gratuluję talentu i zamiłowania. http://www.literattka.wordpress.com

wiktor
Jan 01, 1970

Dzięki i wzajemnie, widać, że też Twoim życiem kieruje pasja. Pozdrawiam:)

Zostaw komentarz