sierpień 22, 2016
wiktor
0
6528

Donica na wysokościach.

Zaprojektowałem nietypową donicę. Na zwieńczeniu muru. Jedno idea, a drugie wykonanie.
Oczywiście można projektować asekuracyjnie. Nie ma w tym wypadku stresu, że spotka Cie niepowodzenie. Czymże jest jednak pasja, jeśli nie pozwala ona na rozwój. Naturalnie z rozwojem umiejętności podnosi się poprzeczkę. I tak przy zwykłej, wydawałoby się donicy potrzeba było stworzyć nietypowe rozwiązanie realizacyjne.
Donica w murze mieści się w niewypełnionych bloczkach betonowych z zamontowanym systemem nawadniania. Będzie ona narażona na działanie stałych dawek wilgoci. Postanowiliśmy, że donica wypełniona będzie masą bitumiczną, uszczelniającą porowatą strukturę betonu. Zabezpiecza ona przed wchłanianiem się wilgoci, tłuszczów i chemikaliów wgłąb materiału.
Następnie w donicy mają zostać posadzone juki. Wytrzymują one suszę, co jest ważnym aspektem przy zimowym braku nawadniania. Styczniowy mróz potrafi wyciągnąć całą wilgoć z niewielkiej donicy.
Juka ma bardzo silnie rozbudowany system korzeniowy. Jeśli próbowałeś usunąć ją z rabaty, na pewno wiesz o czym mówią. Bulwiaste kłącza z licznymi drobnymi korzeniami mogą klonować się w nieskończoność.
Uwzględniając ten fakt, zdecydowałem wstawić w uszczelnioną już donicę kieszenie z foli. Zabezpieczą one nałożoną warstwę przed wrastaniem w nią drobnych korzeni.
Tym samym donice będą miały podwójne zabezpieczanie.
Całość doczekała się też trenażu z rurek PCV, które odprowadzą nadmiar wody na zewnątrz muru.

0 komentarze

Zostaw komentarz