styczeń 10, 2016
wiktor
3 komentarze
6008

PODNIESIONE RABATY. CO NAM DAJĄ?

Część nasadzeń powędruje na podniesione rabaty wykonane z bloczków betonowych i pokryte tynkiem.
Zdecydowałem się na takie rozwiązanie aby optycznie urozmaicić teren. Oczywiście, pojawia się widmo znacznego podniesienia ostatecznego kosztu realizacji ogrodu.
Jednak jest wiele plusów jakie niesie za sobą wybudowanie podniesionych rabat.
Oto one:

1. KONTROLA DRENAŻU.
Jeśli działka na którym ma powstać ogród leży na podłożu gliniastym, mamy idealne rozwiązanie.
Żyzna ziemia z warstwą drenażu umiejscowiona w donicach pozwoli uniezależnić się od warunków glebowych bez konieczności wymiany gruntu rodzimego.

2. WCZEŚNIEJSZA WEGETACJA
Niewielkie nawet wyniesienie, otoczone przez szybko nagrzewające się murki sprawi, że wejście roślin w wiosenną wegetację znacznie przyspieszy.
Kiedy sąsiad będzie miał jeszcze same gałęzie, Ty będziesz mógł cieszyć się już soczystą, wiosenną zielenią swoich roślin
.
3. ZRÓŻNICOWANIE TERENU
Rabata podniesiona nawet o 20- 30cm nad poziom gruntu na płaskiej działce wprowadza nowe płaszczyzny i linie. Jest to alternatywa dla tradycyjnych w polskich ogrodach górek usianych polnym otoczakiem, zwanych potocznie skalniakami. Skalniak vel kopiec kreta jest dobry tylko w wypadku, kiedy nie ma go w ogrodzie:)

4. MOCNY AKCENT KOMPOZYCJI
Proste kąty murków idealnie pasują do nowoczesnej aranżacji Twojego ogrodu. Świetnie załamują światło. Aby spotęgować efekt światłocienia również nocą, możesz podświetlić je od spodu listwą LED. Taka instalacje zostanie zamontowana w Kliniskach. Już wkrótce zdjęcia z następnego etapu realizacji ogrodu.

3 komentarze

Robert
Jan 01, 1970

Witam

W jakiej technologi były budowane podniesienia? Czy były tynkowane i czy nie boi się Pan że tyn w pewnym momencie odpadnie?

wiktor
Jan 01, 1970

Dzień Dobry Panie Robercie. Rabaty były murowane z bloczków betonowych, obłożone styropianem,siatką, otynkowane i pomalowane.
Styropian finalnie nie styka się z podłożem, a znajduje się kilka mm powyżej.

Wiktor Kłyk
Jan 01, 1970

Panie Robercie, rabaty są zabezpieczone przed wilgocią podobnie jak izoluje się fundamenty. Pozdrawiam serdecznie Wiktor Kłyk

Zostaw komentarz