Kwi 06, 2013
wiktor
0
4357

Cenny kompost. 5 kroków aby rozpocząć produkcję w ogrodzie.

Kompostownik w ogrodzie
Co roku ogród produkuje solidną dawkę odpadków organicznych. Z tego też względu kompostownik jest miejscem bardzo potrzebnym w każdym ogrodzie. Otrzymujemy własny nawóz dzięki, któremu corocznie oszczędzamy w naszym domowym budżecie. Zazwyczaj jednak po pewnym czasie, kompostownik staje się miejscem, które zdecydowanie chcielibyśmy ukryć. Są pewne rozwiązania, które pomogą zarówno tym z Państwa, którzy posiadają problemowy kompostownik oraz tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wytwarzaniem nawozu.
1. Wybór miejsca.
Bez względu na to jak będzie wyglądał nasz kompostownik ulokujmy go na uboczu. Pamiętajmy, że przepisy określają dokładnie w jakiej odległości od ogrodzenia sąsiada składować kompost. Zbudujmy go przynajmniej 1m od granicy działki sąsiada. Da nam to pole do manewru, aby odpowiednio przesłonić przyszłą pryzmę z organicznymi odpadkami.
Miejsce to powinno być lekko ocienione i osłonięte od wiatru. Niewielkie drzewo o ażurowej koronie dobrze sprawdzi się jako osłona od promieni słonecznych. Żywopłot, pergola czy ażurowy płot odpowiednio zniweluje nadmierne podmuchy wiatru.
Ulokujmy kompostownik na niewielkim wzniesieniu. Jego spód powinien mieć kontakt z podłożem, nie należy więc stosować żadnej izolacji pomiędzy podłożem a kompostującym się nawozem. W ten sposób zaprosimy do naszego kompostu mikroorganizmy żyjące w glebie, które przyspieszą proces rozkładu. Zapewnimy też odpowiedni odpływ wody.
2. Nieefektowny pojemnik.
Kompostowniki bywają różne, często budujemy je na szybko, usypując pryzmę z odpadków z naszej działki. Szybko przemieniają się one w nieelegancką stertę o nijakim kształcie. Takie miejsce dobrze byłoby przesłonić. Do dyspozycji mamy mnogość rozwiązań. Najważniejsze jest aby oddzielić wyraźnie miejsce, w którym do tej pory składowaliśmy kompost. Pamiętajmy o zachowaniu przestrzeni, aby nasze ruchy wokół pryzmy były na tyle swobodne, by pozwalały nam na pracę.
Drewniany płot to propozycja dla tych z Państwa, którzy cenią sobie elegancję i solidne rozwiązania. Wykonana z pionowym sztachet lub poziomych desek konstrukcja wniesie do ogrodu powiew wiejskiej sielanki lub nowoczesnego szyku. Wybór zależy od tego w jakim stylu urządzony jest Państwa ogród. Pomalujmy płot trwałą i ekologiczną farbą akrylową lub odpowiednio dobranym kolorystycznie impregnatem do drewna. Odcień farby dopasujmy do kolorów występujących w elementach ogrodowej architektury- istniejącego ogrodzenia czy altany. Tak zabezpieczona konstrukcja będzie wyglądać estetycznie przez kilka następnych sezonów.
Pergola. Stalowa lub drewniana konstrukcja opleciona szybko rosnącym pnączem to przepis na osłonę, która będzie gotowa w jeden sezon. Posadźmy jednocześnie pnącza wieloletnie oraz jednoroczne gatunki takie jak wilec purpurowy czy kobea pnąca. Te Drugie szybko stworzą zwartą ścianę zieleni, a pnącza takie jak bluszcz, winobluszcz czy powojnik będą powoli rosnąć w ich cieniu. W ten sposób w następnym sezonie będą dobrze ukorzenione i gotowe do objęcia prymu na Twojej pergoli. Przyrosną około jednego metra rocznie, a to już wystarczająco dużo by zasłonić podstawę kompostownika.
3. Żywopłot.
Mocna i trwała przegroda, którą stworzą posadzone w szpaler krzewy wymaga corocznej pielęgnacji. Decydując się na to rozwiązanie licz się z tym, że aby żywopłot był estetyczny będzie potrzebował cięcia, przynajmniej dwa razy w sezonie. Wczesna wiosna i środek lata to odpowiednie terminy na strzyżenie zielonej przesłony. Odpowiednio pielęgnowany, stanie się ozdobą działki. Na jego tle możemy posadzić byliny oraz kwitnące krzewy. Okolica kompostownika ze szpetnej zmieni się w wizytówkę ogrodu. Wybierzmy gatunki liściaste., które stworzą przesłonę zdecydowanie bardziej przewiewną niż żywopłot iglasty.
Warto zastosować grab pospolity, buk zwyczajny, lub irga błyszczącą.
4. Estetyczna konstrukcja.
Sama w sobie stanowi optymalne rozwiązanie. Taka budowla dobrze komponuje się z otoczeniem. Wybierzmy tą o neutralnej kolorystyce i kształcie. Może to być konstrukcja:
5. Drewniana osłona.
Dobrze sprawdzi się w tej roli kompostownik zbudowany z drewnianych desek lub bali. Budując go pozostaw przestrzenie, aby zapewnić dopływ tlenu dający odpowiednią wentylację. Otoczenie można obsadzić efektownymi bylinami, wprowadzą one element dzikości i otulą konstrukcję, scalając ją z otoczeniem. Idealnie sprawdzi się malwa, rabarbar, gipsówka i trawy ozdobne.
5. Plastikowa osłona.
To czy plastikowy kompostownik jest estetyczny jest kwestią sporną. Niemniej jednak ma wiele zalet. Jest szybki w montażu i łatwy w obsłudze. Proponuje Państwu ukryć taką konstrukcję za drewnianym płotem, częściowo przesłaniając go także liściastym żywopłotem. Doskonała będzie Igra błyszcząca. Bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację i szczyci się błyszczącymi liśćmi o soczysto zielonej barwie.
Ich cena waha się od 80 do 400zł. Dostępne są zbiorniki o pojemności od 300 do 1200l.
Podsumowanie
Obojętnie jaki typ kompostownika wybierzemy, pamiętajmy, że to konstrukcja, która zdecydowanie ułatwi nam pracę w ogrodzie. Funkcjonalnie rozwiązana przestrzeń wokół miejsca składowania odpadów pozwoli nam na swobodne poruszanie się podczas prac ogrodniczych. Gdy zaprosimy gości, nie będzie rzucać się w oczy nieelegancka przestrzeń. Kompost to czysty zysk!

Kategoria

0 komentarze

Zostaw komentarz